Σκανάρετε με smartphone για να αντιγράψετε την διεύθυνση
Qr Code

Μαθητές

Μπορείτε να συμπληρώνετε την ηλεκτρονική αίτηση στη διεύθυνση https://kpg.it.minedu.gov.gr/ από την Τετάρτη 02/10/2019 έως και την Δευτέρα 14/10/2019, ώρα 15:00

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν μόνο για τα επίπεδα Β και Γ.

Προθεσμία προσέλευσης στη ΔΔΕ Ηλείας (Διοικητήριο 5ος όροφος) για οριστικοποίηση της αίτησης (μόνο, όχι για συμπλήρωση της αίτησης) μέχρι την Δευτέρα 14/10/2019 ώρα 15:00.

Τα εξεταστικά κέντρα στις περιοχές εξέτασης θα ανακοινωθούν με νεότερη ανάρτηση.

Μετάβαση στην αντίστοιχη σελίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Οδηγίες καταχώρησης αίτησης

Μετάβαση στη σελίδα δημιουργίας του ηλ. παραβόλου

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε η παράταση της προθεσμίας  για την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Έτσι, η προθεσμία για την υποβολή της εν λόγω Αίτησης-Δήλωσης παρατείνεται μέχρι και την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017.

Επιπρόσθετα οι υποψήφιοι παλαιοτέρων ετών, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές  Εξετάσεις,  θα πρέπει προς διευκόλυνσή τους να προσκομίσουν τη Βεβαίωση Πρόσβασης ή Βεβαίωση Συμμετοχής στην οποία αναγράφεται ο κωδικός αριθμός υποψηφίου.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  ανακοινώνονται τα αποτελέσματα των Εξετάσεων  του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας περιόδου Νοεμβρίου 2018 , για τις  γλώσσες :  Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική, Ισπανική και Τουρκική, για τα επίπεδα :

α) Β  (Β1 «μέτρια γνώση», Β2 «καλή γνώση») σε ενιαία διαβαθμισμένη δοκιμασία (test) στις γλώσσες Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική,  Ισπανική και Τουρκική.

β)  Γ (Γ1 «πολύ καλή γνώση», Γ2 «άριστη γνώση») σε ενιαία διαβαθμισμένη δοκιμασία (test) στις γλώσσες Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική,  Ισπανική και Τουρκική. που πραγματοποιήθηκαν στις 24  και 25 Νοεμβρίου 2018.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να ενημερώνονται για τα αποτελέσματα από το διαδίκτυο στην ιστοσελίδα:

όπου εισάγουν τον 8-ψήφιο κωδικό υποψηφίου και κατά σειρά τα αρχικά του επωνύμου, του ονόματος, του ονόματος πατέρα και του ονόματος μητέρας.

Οι επιτυχόντες θα μπορούν να παραλαμβάνουν τα πιστοποιητικά τους από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου είχαν υποβάλει την αίτηση συμμετοχής στις Εξετάσεις, έχοντας μαζί τους το δελτίο εξεταζομένου ή το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας. Σε περίπτωση παραλαβής πιστοποιητικού από τρίτο πρόσωπο, απαιτείται εξουσιοδότηση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής και η ταυτότητα του.

Μέχρι  την έκδοση και τη χορήγηση του Κρατικού πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας είναι δυνατόν να χορηγούνται στους επιτυχόντες, κατόπιν σχετικής αίτησής τους, από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις οποίες οριστικοποίησαν την αίτηση συμμετοχής  στις εξετάσεις του ΚΠγ, σχετικές βεβαιώσεις επιτυχίας που θα ισχύουν μέχρι την έκδοση των πιστοποιητικών.

Οι φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις των Γενικών Λυκείων διενεργήθηκαν στην Π.Ε. Ηλείας με τρόπο άψογο, σε κλίμα ήρεμο και χωρίς προβλήματα και αναστατώσεις.

Θέλω να ευχαριστήσω και να συγχαρώ όλους τους συναδέλφους καθηγητές που -καθένας μέσα από το ρόλο που ανέλαβε- διεκπεραίωσαν το έργο αρμονικά και με πνεύμα συνεργασίας, διαμορφώνοντας για τους μαθητές μας το κατάλληλο περιβάλλον για να δώσουν τον δικό τους αγώνα.

Με την ευκαιρία ευχαριστώ όλες τις υποστηρικτικές δομές του νομού Ηλείας για την πολύτιμη συνεργασία και την αθόρυβη υποστήριξή τους, κατά τη διάρκεια διενέργειας των φετινών Πανελλαδικών Εξετάσεων. Η Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας, η Ελληνική Αστυνομία, οι Νοσοκομειακές Μονάδες Ηλείας, η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού, ο Οργανισμός Τηλεπικοινωνίας Ελλάδος, το ΚΤΕΛ και όλοι γενικά  οι άλλοι εμπλεκόμενοι φορείς, συνέβαλαν τα μέγιστα στην όλη διαδικασία.

Θέλω κυρίως, όμως, να ευχαριστήσω όλους τους μαθητές των σχολείων της Π.Ε. Ηλείας, που πειθαρχημένα και μεθοδικά συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, και να τους ευχηθώ, με την ευκαιρία, να έχουν καλά αποτελέσματα, επιτυχία στην επιλογή των σχολών και κάθε πρόοδο στη ζωή τους μετά το σχολείο.

Η εισαγωγή στις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αποτελεί αναμφίβολα μία επιτυχία. Δεν είναι όμως παρά ένα μόνο σκαλοπάτι στην ανηφορική σκάλα της ανθρώπινης πορείας. Η μη επίτευξη αυτού του στόχου, εξάλλου, δεν λογίζεται για αποτυχία, παρά είναι κι αυτή μία χρήσιμη εμπειρία, απ’ αυτές που η ζωή είναι γεμάτη και που η αξιοποίησή τους είναι στο χέρι του καθενός.

Ο  Δ/ντής της Δ/νσης Δ.Ε. Ηλείας

Δημητρέλλος  Βασίλειος